Інклюзія в закладах дошкільної освіти
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 р. № 769 «Про затвердження Порядку організації діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти» затверджено зміни до Порядку організації діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти (постанова Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2019 р. № 530). Зміни в оновленому Порядку організації інклюзивного навчання в закладах дошкільної освіти (далі – Порядок) спрямовані на індивідуалізацію освітнього процесу для дітей з особливими освітніми потребами та їх підтримку відповідно до персональних потреб. Зазначений документ набув чинності 1 січня 2022 року.
Головною зміною, що відбулася відповідно до Порядку, запроваджено поняття «рівні підтримки» – обсяг тимчасової або постійної підтримки в навчанні дітей, які цього потребують. Всього визначено 5 рівнів підтримки: від труднощів І ступеня прояву (незначні чи поодинокі) у дітей, яким надаватиметься підтримка першого рівня (визначається та надається у закладі освіти), до труднощів V, найтяжчого ступеня прояву (додаток 2 до Порядку).
Підтримка дітям з особливими освітніми потребами другого-п’ятого рівня визначається фахівцями інклюзивно-ресурсного центру (ІРЦ) та фіксується у висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини. Кількість дітей з особливими освітніми потребами в інклюзивних групах залежить від рівнів підтримки та становить не більше трьох осіб, зокрема:
- не більше 1 дитини, яка потребує четвертого чи п’ятого рівня підтримки;
- не більше 2-х дітей, які потребують третього рівня підтримки;
- не більше 3-х дітей, які потребують другого рівня підтримки.
Якщо у висновку про комплексну оцінку не вказано рівня підтримки (наприклад, це висновок ІРЦ виданий раніше), дитина зараховується до інклюзивної групи відповідно до рекомендацій команди психолого-педагогічного супроводу та складності порушень.
Підтримка першого рівня за рішенням закладу дошкільної освіти може надаватись тим вихованцям, у яких було виявлено певні труднощі в навчанні. Для цього за письмовою заявою одного з батьків керівник дитсадка утворює команду психолого-педагогічного супроводу, яка і з’ясовує потребу такої підтримки. Якщо ж зусиль закладу буде недостатньо для надання дитині підтримки в освітньому процесі, батькам рекомендують звернутися до інклюзивно-ресурсного центру (ІРЦ) для проведення комплексної психолого -педагогічної оцінки розвитку дитини.
Для дітей з особливими освітніми потребами, незалежно від визначеного рівня підтримки, команда психолого-педагогічного супроводу складає індивідуальну програму розвитку (ІПР), а для тих дошкільнят, які цього потребують, індивідуальний навчальний план.
Для всіх дітей з особливими освітніми потребами, незалежно від визначеного рівня підтримки, командою психолого-педагогічного супроводу на навчальний рік складається ІПР за встановленою формою (додаток 1 до Порядку). У разі потреби ІПР може складатися і на літній період. ІПР зберігається у закладі не менше 3 років та обліковується в системі автоматизації роботи ІРЦ.
Зазначено, що діти з особливими освітніми потребами здобувають дошкільну освіту відповідно до державного стандарту дошкільної освіти за допомогою прийнятних методів, що враховують їхні індивідуальні потреби та можливості.
Наступною головною зміною Порядку введено поняття “ресурсна кімната”. У закладі дошкільної освіти це частина кімнати (зона), призначена для розвитку дітей з особливими освітніми потребами, гармонізації їхнього психоемоційного стану та психологічного розвантаження, а також для групових та індивідуальних психолого-педагогічних і корекційно-розвиткових занять.
Наголошуємо, що якщо до директора із заявою та при наявності висновку ІРЦ про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини звернулися батьки або інші законні представники дитини з особливими освітніми потребами, то в обов’язковому порядку в закладі утворюється інклюзивна група.
Відповідно до діючих нормативно-правових актів:
- діти з особливими освітніми потребами, що зумовлені порушеннями інтелектуального розвитку та/або сенсорними та фізичними порушеннями, мають право на першочергове зарахування до закладів дошкільної освіти;
- діти з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних групах забезпечуються безоплатним харчуванням у закладах освіти;
- при будівництві чи реконструкції приміщень закладів дошкільної освіти забезпечується доступність до будівель, споруд і приміщень закладів дошкільної освіти згідно з державними будівельними нормами і стандартами;
- забезпечується адаптація матеріально-технічної бази закладу дошкільної освіти до потреб дітей з особливими освітніми потребами з застосуванням технологій універсального дизайну та розумного пристосування;
- заклади освіти забезпечують надання дітям з особливими освітніми потребами психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг, а також допоміжних засобів для навчання відповідно до законодавства;
- вводиться посада асистента вихователя;
- за рекомендаціями ІРЦ та письмовою заявою батьків або осіб, які їх замінюють, заклад дошкільної освіти забезпечує доступ до освітнього процесу асистента дитини з особливими освітніми потребами.
Крім цього, оновлено Положення про інклюзивно-ресурсний центр (постанова Кабінету Міністрів України від 21.09.2021 р. № 765). Серед змін – скасовано вікові обмеження для осіб, які можуть користуватися послугами ІРЦ. Пройти психолого-педагогічну оцінку розвитку або отримати супровід можливо дітям від народження. Таким чином, відтепер до інклюзивних груп закладів дошкільної освіти можуть бути зараховані діти раннього віку з особливими освітніми потребами.
Інклюзія в дитячому садку:
що потрібно знати батькам?
Похід дитини до дитячого садку – новий етап життя для всієї родини. Це і випробування, і одночасно – нові можливості для дитини та батьків. Як малюк буде ладнати з іншими дітьми, чи зрозуміють його вихователі, який за ним буде догляд? Тривоги батьків посилюються, коли у дитини є проблеми з розвитком. Якщо раніше на дітей з особливими освітніми потребами (ООП) чекали або спецгрупа, або зарахування на загальних підставах, то зараз з'явилася можливість забезпечити малюкові інклюзивну освіту з індивідуальним підходом до його потреб.с?
Мета інклюзивної освіти — забезпечити рівний доступ до якісної освіти дітям з особливими потребами та надати їм можливість соціалізуватися. Так, діти з особливими потребами можуть навчатися у звичайних групах у дитячих садах (або класах у школі), але з індивідуальним підходом.
ЯК РОЗПОЧАТИ НАВЧАННЯ ДИТИНИ В ІНКЛЮЗИВНОМУ КЛАСІ АБО ГРУПІ?
Коли є потреба звернутися з дитиною в інклюзивно-ресурсний центр: